Kompozit Vener / Estetik Dolgular

Kompozit venerDolgular çürükler temizlendikten sonra boşlukları dolduran bir materyal olmaktan çıkalı uzun bir zaman oldu. Her diş rengine uygun seçenekleri olan bu malzemeler ayrıca ön ve arka bölge uygulama alanlarına göre farklılıklar gösteriyor.

Porselen kaplamalarda olduğu gibi, ön dişlere yapılan estetik dolgularda da ışık geçirgenliği çok önemlidir. Doğal dişin dış tabakası mine, iç tabakası dentinden oluşmaktadır. Bu iki tabakanın da farklı ışık yansıtma/kırma özellikleri vardır. Bu sebeple ön dişlere yapılacak “estetik” dolgular da benzer özelliklere sahip olmalı. Bir çok önde gelen kompozit üreticisi mine ve dentin katmanların optik özelliklerini taklit eden ürünler geliştirmiştir. Ön dişinizde dolgu gereksinimi var ise mutlaka doktorunuzdan bu yönde talepte bulunun!

Diş hekimleri mezun olurken tüm tedavi branşlarında hizmet verebilecek şekilde mezun oluyorlar, ama odağı estetik olan bir Restoratif Uzmanı / Estetik Diş Hekimini tercih etmeniz yararınıza olacaktır. İyi yapılmış ve düzenli kontrolleri yapılan bir dolguyu uzun yıllar kullanmak mümkün.

Leave a Comment