Porselen Lamina

Dişlerin ön yüzeyine yapışan bu ince porselen yaprakçıkları yüksek estetik beklentisi olan hastaların birinci tercihi. 0.2-0.3 mm inceliğinde işlenebilmeleri hem çok iyi şartlarda üretilmiş olmalarını, hem de bu konuda tecrübeli bir hekim tarafından yapılmasını gerektirmektedir. İnce olduklarından dolayı farklı bir yapıştırma (adeziv simantasyon) protokolleri vardır ve yapıştırılmadan önce aşırı derecede kırılganlar.

Porselen Lamina’ların estetik olarak beğenilen bir sonuç vermesinin temel sebeplerinden beri ışık geçirme özellikleri. Tek dişe uygulansa bile yandaki dişten ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Hemen hemen her kişiye uygulanabilen bir tedavidir. En çok talep görüldüğü durumlar;

  • Hafif ve orta dereceli çapraşıklıkların düzeltilmesi,
  • Aralıklı dişlerin (Diastema) kapatılması,
  • Şekil ve form bozuklukları,
  • Aşınma olguları ve kırık dişler,
  • Beyazlatmaya cevap vermeyen renkleşmiş dişlerin düzeltilmesi.

Porselen Lamina ile gülüş tasarımı iki ya da üç seansta yapılabilir. İlk seansta hasta modelleme ve dijital tasarım ile bitmiş halini görebilir. Lamina tedavileri kesimsiz ya da çok az preparasyon (kesim veya aşındırma) ile gerçekleşir, geçici dişler takılır ve bir sonraki seans yapıştırılır. Tedavinin toplam süresi bir haftayı geçmez.

Porselen laminalarda başarıyı etkileyen önemli faktörlerden biri dişin mine dokusunda sonlanmasıdır. Bu lamina hastalarının hassasiyet yaşamamalarının ve yapıştırılan laminaların düşmemesinin başlıca sebebidir.

1 thought on “Porselen Lamina”

Leave a Comment